Jak zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce krajowej coraz częściej jest zauważalna przez zwykłych Polaków. Typowy Kowalski z roku w rok się bogaci. Na rzecz wielu z nas bieg to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, aczkolwiek coraz więcej osób być trzymane na zakup własnego apartamentu mieszkalnego. Często są to lokale mieszkalne w branży wtórnego, które dom agają się remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a po wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektrotechnik czy kuzyn złota ucho. Kupowane mieszkania coraz nagminniej nabywamy za gotówkę – co jest coś znacznie więcej aniżeli tylko zapowiedzią wzrostu zamożności Polaków, jednak również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych wydaje się w celach inwestycyjnych. Apartamentu mieszkalnego do remontu nie będą jednak od razu skończone na przyjęcie nowego dzierżawcy. Konieczne jest przeprowadzenie złożonych prac, które nierzadko posiadają przetrwać kolejne kilkadziesiąt latek. Jak więc właściwie zaprojektować remont i na jak zwrócić uwagę? O tymże poniżej.
 

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

 


Do zasadniczych prac związanych z remontem dom u należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. W zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu jak i jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale o niskim standardzie z reguły wymagają wymiany i otworów okiennych i drzwi, co ma możliwość wiązać się z kosztem nawet na poziomie paru tysięcy złotych. Najtańsze drzwiczki zewnętrzne czy okna zhandlujemy poniżej tysiąca złotych. Jeżeli konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na przykład do mieszkania w budynku objętym ochroną konserwatora, koszt ten może wzrosnąć na temat kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej wskazane jest zaplanować już z początku remontu. Często po zamówieniu powinniśmy czekać na wyprodukowanie i montaż drzwi czy okien nawet do kilku tygodni, jeśli nie są osiągalne od ręki. Wymiana ludzi elementów mieszkania wymaga również często uszkodzenia elementów ścian – poprzez podkucie czy zamurowanie szczelin. Po tego rodzaju pracach konieczne jest katalogów zabezpieczenie i dostosowanie służące do wyglądu lokalu. Wymiana otworów okiennych po ostatnim malowaniu ścian byłaby nie tylko bardziej kosztowna, ale i długotrwała.

 

 

Zmiana układu pomieszczeńDo ciężkich i brudnych zadań należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni w salon, połączenie łazienki spośród ubikacją czy zmiana ilości pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń jak i również stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część zadań można rozwiązać łatwiej, używając stelaże i ściany z karton-gipsu. Porządny remont z reguły będzie jednak wzmacniany o trwalsze rozwiązania. Powinno się zwrócić uwagę na wybraną rzecz, która często zaskakuje osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele większą ilość wia dom ości, niż się wydaje! Czynności przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, właściwym wyborem będzie więc skorzystanie z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie należy do najlżejszych prac. Natomiast musimy jeszcze pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: zmiana układu pomieszczeń może żądać również przeniesienie lub modyfikację układu istniejących już instalacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

 

 

Wymiana instalacjiW lokalach wybudowanych kilkanaście lat temu, praktycznie za każdym razem konieczna jest wymiana instalacji. Aluminiowa instalacja elektryczna ma możliwość stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą przyczynić się do zalania, a źle podłączona instalacja gazowa ma możliwość w pewnej chwili spowodować prawdziwą katastrofę. Kontrola wszystkich instalacji i w przypadku potrzeby ich remont lub wymiana powinny stanowić jednym z najważniejszych kosztów w budżecie kupującego. Od stanu instalacji zależeć zostanie przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Napomknięte wcześniej zmiany układu pomieszczeń mogą bezpośrednio wpływać dzięki koszt wykonania lub modyfikacji instalacji wszystkich typów. Dobrym rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze poprzednio rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – dzięki temu będziemy mieć ochronę jakości wykonanych prac. Wydatki związane z wymianą instalacji są bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej w kawalerce to koszt od momentu 2 do 5 tysięcy złotych, w większym mieszkaniu może to być chociażby ponad 10 tysięcy złotych. Prace hydrauliczne z definicji są tańsze, choć wymiana całego pionu również ma możliwość być kosztowna.

 

 

Łazienka


Jednym z największych wydatków związanych wraz z remontem mieszkania jest również łazienka. Remont tego pomieszczenia najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Przemiana wanny na prysznic, położenia umywalki czy toalety, zaś nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów warto wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt zadań przy wykończeniu niewielkiej łazienki w kawalerce wyniesie także od około 2 do 5 tysięcy złotych. W dodatku dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od wyobraźni właściciela mieszkania. Najtańsze uporządkowanie zmieści się w kilku tysiącach złotych do formy "pod klucz", dla innych osób wydatek kilkunastu tyś złotych na same płytki do łazienki to minimum. Wszystko zależeć będzie od momentu zasobności portfela inwestora lub wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

 

 

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali konstruowana była bez zachowania wszystkich pionów i poziomów. Niejednokrotnie różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Nierzadko fachowiec musi prostować ścianę na całej długości jak i również wysokości lub nie jest w stanie tego wykonać wyjąwszy znaczącej utraty metrażu baru. Jeśli decydujemy się dzięki remont kapitalny, warto wykonać go dobrze. Zamiast prostych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki tradycyjne. Choć czas ich schnięcia, a skutkiem tego i remontu jest dłuższy, to kanon lokalu nie opadnie przez wiele lat. Początkowo dużo osób pomija też nakład pieniężny malowania ścian – być może to być nawet parę złotych za metr kwadratowy, zaś i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze barwnika ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie mieszkania w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować parę tysięcy złotych kosztu.

 

 

PodłogiDobry remont kapitalny nie może obyć się bez alternacji podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach są panele podłogowe. Dostępne istnieją w olbrzymiej gamie barw, kształtów, barw. Często stosowane są też podłogi spośród płytek lub z desek: klejonych i litych. Wszelkie z rozwiązań ma nieco inną trwałość i odmienne zastosowanie. Oczywiście w relacji od środków finansowych możemy za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami przy kawalerce lub też oddać kilkadziesiąt tysięcy złotych na wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na specjalistyczne zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole służące do wyboru. Dla większości osób właściwym rozwiązaniem będzie co najmniej zakup paneli podłogowych na temat grubości 8 milimetrów jak i również klasie ścieralności AC4. Pozwoli to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i zredukowanie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują zestaw w cenie produktu lub za niewielką opłatą. Firmy działające na rynku proponują tą usługę w wartości około 15 złotych za metr kwadratowy. Do kosztów tych zaliczyć można nadal podkłady pod panele lub listwy przypodłogowe. To koszty które często pomijane są przy pierwszej analizie wydatków remontu.

 

 

KuchniaO jak wiele koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć zostanie tylko od fantazji właściciela mieszkania, to koszty szafek wykonywanych na zamówienie mamy możliwość oszacować z dość niemałym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie dają takie produkty najczęściej w przedziale od nawet poniżej 1000 złotych do przeszło 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej potraw koszt mebli wyniesie mniej więcej 2-5 tysięcy złotych, remont mieszkania po dużych mieszkaniach i przy zastosowaniu najlepszych materiałów możemy zobaczyć rachunek opiewający w kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i kupno mebli warto zaplanować dzięki wczesnym etapie remontu. Wytwórczość mebli na zlecenie trwa często od 2 do nawet 8 tygodni. W tym czasie można nawet przeprowadzić wszelkie pozostałe prace remontowe. Porządnie więc wcześniej odpowiednio przeprowadzić pomiary i dostosować rozłożenie instalacji elektrycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej do układu ekwipunku AGD i mebli.

 

 

Szafy wnękoweUsługi stolarskie w remontowanych mieszkaniach często nie ograniczają się jedynie do zabudowy w kuchni. Coraz częściej korzystamy również spośród szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie rozwikłania są wygodne, trwałe, zaś jednocześnie niekoniecznie drogie. Duża liczba szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w wartości do 3000 złotych, czasami nawet z uwzględnieniem przyciągających dodatków czy luster. Wytwórczość szafy na wymiar ma możliwość zająć kilka tygodni, podobnie jak ma to miejsce przy meblach kuchennych. Warto więc planować te zakupy jednocześnie, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie tylko ułatwi to zamówienie i pracę stolarzowi, ale często będzie też kartą przetargową do zbicia ceny mebli o kilkaset złotych.

 

 

Meblowanie i upiększanie


Wykonanie wszystkich prac remontowych to nie koniec. Bardzo ważne jest właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie często kurz może osiadać na meblach czy ścianach nawet przez wiele tygodni. Gdy ten etap mamy za sobą, warto umeblować mieszkanie i zadbać, by było przytulne. Elementy takie jak poduszki, świeczki czy zasłonki nie kosztują dużo, a są w stanie zdecydowanie poprawić wygląd i komfort pubu. Pomijając fakt czy mieszkanie zamawiamy niezwykłego czy z wdrożeniem na wynajem.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Jak zaplanować remont mieszkania?”

Leave a Reply

Gravatar